Výroční zpráva o činnosti
    ZO ČSS 7–14 Ludmírov – Štymberk
    za rok 2017





    Vážení přítomní,
     Dovolte, abych Vás seznámil se zprávou pro výroční členskou schůzi ZO ČSS Ludmírov – Štymberk konanou dne 27. 1. 2018. Tato zpráva je shrnutím celoroční práce činnosti naší ZO od poslední výr. členské schůze konané dne 28. 1. 2017 za účasti 7 členů a 6 hostů. Počet členů v roce 2016 byl 11.


     Rok 2017 začal ve znamení zvýšené pracovní účasti. Obdobně jako v předchozím roce se zpočátku chodilo pravidelně do jeskyní a díky tomu byla vidět odvedená práce na proměnách jeskyně.
     Na Srdečku se pokračovalo cestou řečiště potoka Ponikve. Práce se nesla ve znamení rozšiřování průlezné cesty. Ke konci roku 2017 jeskyně končí v asi 4m dlouhé chodbě, na konci zúžené, která je asi z jedné poloviny rozšířena na průlez a práci i jiných než jenom Radka a Martina. U konce jeskyně pracoval především Radek sám, proto se zde nachází poměrně dost materiálu na vynošení. V ostatních částech jeskyně pracovali víceméně všichni ostatní členové skupiny, především se starali o transport hlíny a kamení z jeskyně. Za tuto namáhavou a leckdy nezáživnou, přesto nutnou práci jim patří velká pochvala, protože bez nich by práce nemohli pokračovat.
     V letních měsících přišla na Srdečko velká voda. Spodní část jeskyně byla s velké části zaplavena vodou. Podle kbelíků a usazenin dosahovala hladina hloubky cca 1-2m. Některé části jeskyně jsou nyní zaneseny páchnoucím blátem, které neusnadňuje práci. Jinak nedošlo k žádným jiným škodám na jeskyni.
     Z důvodu logistické náročnosti na Srdečku, kluci Martin a Vojta začali pracovat během letních prázdnin na lokalitě Hvozdecká hora. V této jeskyni prováděla činnost skupina Estavela a několik let se zde nic nedělo. Práce zde probíhaly až do podzimu a jeskyně se prodloužila cca o ⅓. Během prací se vytěžilo neskutečné množství zeminy. Pro další postup by byla vhodná legalizace pracoviště, která by umožnila zabezpečení jeskyně.
     V lokalitě Vrážné byla uspořádána v jarních měsících exkurze Radka, Vojtu a Martina. Klukům se Vráženská jeskyně moc líbila. Při této příležitosti byl vytažen kovový žebřík a přesunut do ledové jeskyně, kde nahradil dosloužilý dřevěný, který zde byl již z doby, kdy jsme zde začali poprvé provádět průzkum. U pomníčku proběhla jarní návštěva s paní Maškovou, která zde zavzpomínala na manžela.
     Na podzim se ozval pan Výmola s nápadem na vyčerpání sifonu u Anděličky. Začal komunikovat s předsedou Radkem, kterému doporučil postup prací. Radek zvládl pozjišťovat kdo by se akce mohl účasnit, ale protože dokončoval stavbu domu a začal se stěhovat tak časově nezvládal organizaci a sám by se ani nemohl účastnit akce. Dále suché léto vystřídal vlhký podzim. Teploty se začali snižovat a po poradě byla akce přesunuta na teplejší suché měsíce v příštím roce.
     Počátkem podzimu přišel Pepa s myšlenkou konečného zaskružování břidličné štoly. Při návštěvě lokality bylo zjištěno, že vchod zarostl kapradím a pracné zaskružování by vchod pouze poničilo a bylo by zbytečné. Jako vhodnější řešení se jeví zpevnění svahu a skály kolem vchodu do jeskyně svahovou sítí, aby se zamezilo sesuvům půdy a drobení skály. Vlastní chod by bylo vhodné zabezpečit mříží.
     Na lokalitě svatého Mikuláše provedl Vojta se správcem Javoříčských jeskyní Martinem Koudelkou počítání netopýrů a zjisti, že se sv. Mikuláš s 74 ks vrápence stává nejvýznamnějším zimovištěm netopýrů na ludmírovsku.



    V roce 2017 z exkurzí a z výletů proběhlo:

    Probíhali pouze soukromé exkurze….

 
Hlavní stránka

Jeskyně

Akce

Fotogalerie

Členové / kontakty

Aktuality

Odkazy

Nezařazené
Vzpomínka
Mapy
Výroční zprávy
Rok 2003
Rok 2004
Rok 2005
Rok 2006
Rok 2007
Rok 2008
Rok 2009
Rok 2010
Rok 2011
Rok 2012
Rok 2013
Rok 2014
Rok 2015
Rok 2016
Rok 2017
Rok 2018
Rok 2019
Rok 2020
Rok 2021
Rok 2022
Rok 2023

Technika