• Rok 2005.
    Objevy v lokalitě Vrážné.
    mapa lokality Vrážné

  • Výroční zpráva o činnosti

  • ZO ČSS 7–14 Ludmírov – Štymberk

  • za rok 2005


  • Vážení přítomní,
      dovolte abych Vás seznámil se zprávou pro výroční členskou schůzi ZO ČSS Ludmírov – Štymberk konanou dne 4.2.2006. Tato zpráva je shrnutím celoroční práce činnosti naší ZO od poslední výr.členské schůze konané dne 23.1.2005 za účasti 7 členů a 6 hostů. Počet členů v roce 2005 byl 12, aktivních 9.

      Začátek roku jsme trávili pokračováním výkopových prací na lokalitě sv.Mikuláše. Pokračovalo se směrem dolů, začisťovaly se komíny. Bohužel žádná „volná nezajílovaná prostora“ se neobjevila, kromě asi jednoho metru v komínu u vchodu. Aby se mohlo pokračovat bylo by potřeba provést menší odstřely, abychom se dostali do předpokládaných jeskyní.
      Důležitým datem v minulém roce byl 28.květen. Toho dne se uskutečnil cyklistický výlet do Vrážného – Zatloukal, Radek a Ilonka Kmentová. Při té příležitosti jsme navázali kontakt s místními občany a na jejich radu jsme si prohlédli starý opuštěný vápencový lom na lokalitě Červená hora, parcela č.370. Tam jsme objevili několik zajímavých puklin. Události pak dostali rychlý spád. Spolu s předsedou a Standou jsme ověřili možnosti podzemních prostor. a začátkem prázdnin zde uskutečnili PRVNÍ JESKYŇÁŘSKÝ TÁBOR. (3.-5.7) Zúčastnili se: předseda, Standa, Michal, Tomáš, já, p.Kohout, Zuzka, Anička, Michal Koudelka a Lukáš Zapletal.
      Panu Kohoutovi, jak je jeho zvykem se pak podařilo dne 4.6. v 15,30 probourat do krásné krasové pukliny. Tím bylo rozhodnuto, že naše organizace zažádá o povolení zde provádět speleologický průzkum. Zatím co obec Vrážné a ochránci přírody nám vyšli zcela vstříc, menší problémy nastaly s uživatelem pozemku – Lesy české republiky. I tak se podařilo velice rychle povolení vyřídit. Další práce, které zde pak probíhaly se zaměřili na zajištění pukliny – uzavření z důvodu bezpečnosti a hlavně, aby nedošlo ke zničení výzdoby.
      Při tom se ještě částečně vyčistila tzv.Ladová jaskyň a probíhalo také kopání v prameništi nedalekého potůčku.
      Jako každým rokem, i loni uskutečnila naše organizace několik výletů a exkurzí:
    2 – 6.srpna Expedice do Čech – Krkonoše.
    (Zatloukal, Dempsey, Michal, Anička, Michal, Tomáš, Patrik, p.Maška, Standa, Radek, Bětka, Jana, p.Kohout)
      Jelo se třemi vozy. Navštívili jsme hrad Veliš, Prachovské skály, Pařez, Trosky, Rovensko - zvony, Bozkovské dolomitové jeskyně, Kozákov - minerály, Rotštejn, Horní Maršov, důlní dílo –Kovárna, KRNAP –Modrý důl, Stachelberk, Adršpach, Ostaš, Broumovské skály, suťovou jeskyň – Pod Luciferem – délka 395m podél Martinkovického potoka, pevnost Dobrošov, pěchotní srub N-S 82 Březinka, Uhřinov pod Deštnou – skanzen. Poměrně náročný výlet.

    1.říjen Burzu minerálů v Olomouci.
    (Někteří členové)

    Poutní místo v Rychnově na Moravě, Jezerní hora.
    ( Standa, Radek, p.Maška, Zatloukal, Bětka, Lukáš Zapletal, Anička).
      Potvrdila se dvě bahnitá jezírka na vrcholu. Na zpáteční cestě návštěva pouti

    Návštěva šachty ve Vranové Lhotě, Malíkov, pěšky do Pekla – lokalita achátů.
    (Michal Kubálek, Standa, Radek, Lukášek, Zatloukal, p.Maška)
      Na pozvání Ing.Brože jsme navštívili Vranovou Lhotu a šachtu, kde se dobývala v 17. století železná ruda. Dále se jelo na Malíkov, pak pěšky do Pekla – lokalita achátů – bohužel zatím nenalezeno.

    26.10. návštěva Moravské Třebové –Hřebeč, hledání valchovitu.
    (Radek, Standa, Zatloukal, p.Maška)

      Na podzim kromě kopání probíhalo také budování ohrádky v Roudných. Zabezpečení starého vchodu do šachty. Práce byly uskutečněny pro GEOTECHNIKU Brno a byly oceněny částkou 15 850 Kč. Na zhotovení se podíleli nejvíce členové p.Maška, Standa, Radek, Michal, Tomáš a Zatloukal. Touto cestou bych jim rád za práci poděkoval, hlavně za sponzorské dary, díky kterým ohrádka vznikla.
      Aby naše organizace mohla získávat tolik potřebné finanční prostředky bylo za tím účelem v roce 2005 založeno konto u Poštovní banky. V září, ještě vznikla možnost získat speleologickou základnu. Červený kříž, totiž ruší tábor na Stražisku a nabídl nám krásnou dřevěnou chatu za pouhých 30 000 Kč. Bylo jednáno s lesy České republiky o její postavení ve Vrážném, v lomu. Bohužel bylo zamítnuto. Jiné vhodné místo jsme nenašli.
      Závěr roku jsme opět trávili v jeskyni sv. Mikuláše. Kopala se hlavně tzv.Jížní cesta. Zatím s výjimkou několika menších puklinek zajílovaná. Na závěr snad ještě informaci, že letos jsme kopání věnovali, někteří bezmála 50 dní. Děkuji za pozornost.

 
Hlavní stránka

Jeskyně

Akce

Fotogalerie

Členové / kontakty

Aktuality

Odkazy

Nezařazené
Vzpomínka
Mapy
Výroční zprávy
Rok 2003
Rok 2004
Rok 2005
Rok 2006
Rok 2007
Rok 2008
Rok 2009
Rok 2010
Rok 2011
Rok 2012
Rok 2013
Rok 2014
Rok 2015
Rok 2016
Rok 2017
Rok 2018
Rok 2019
Rok 2020
Rok 2021
Rok 2022
Rok 2023

Technika