Měřák DistoY:Měřák DistoY

Již je to několik let co jsem se pokoušel vytvořil levnější náhradu měřáku DistoX. A konečně po letech pokusů a nedostatku času jsem se dostal k dvoum fukčním exemplářům, které vypadají, že i fungují. :-) Domnívám se, že i v konkurenci obstojí... Přičemž cena součástek je přibližně kolem 3500Kč. Za tuto cenu určitě neseženeme ani Leica Disto bez dodatečné elektroniky. Samozřejmě chce to víc zkušeností, aby se dal udělat závěr jak přesně měří, jaké má mouchy, co případně udělat jinak, proto pokud si někdo podle mého návodu měřák vyrobí a napíše mi své podměty, tak budu rád a bude se moct měřák vylepšit. Případně pokud by někdo chtěl otestovat můj výtvor za cenu, že by se mě pak podělil o zkušenosti, tak mohu jeden exemplář zapůjčit.

Zde jsou podklady pro výrobu verze 3.6.2 (březen 2023):
Návod DistoY (součástky, popis, menu, kalibrace)
Podklady
Programátor MCU

Případné dotazy: Radek

Technické parametry:
Akumulátor: Li-Pol 1200mAh, nabíjení přes USB-C
Spotřeba: zaměření laserem 103 mA, vlastní měření 146 mA (1-2 sekundy), v klidu 67 mA, sleep režim 4,7mA
Odhadovaná výdrž: měření cca 10h, v klidu cca 18h, sleep režim cca 10 dní
Měřič vzdálenosti: Laserový 50m (lze zaměnit i za delší s delším dosahem - viděl jsem na Aliexpress i extrémní moduly cca 6000m)
Komunikační protokol: stejný jako DistoX (propojení s TopoDroidem a jinými pomocí BlueTooth)
Akcelerometr typ: SCA3300
Magnetometr typ: RM3100
MCU: STM32F103RBT6 (128kB flash)
Display: 240 x 240 bodů barevný 1,3”
Paměť: 64 měření vyrovnávací paměť pro stažení pomocí Bluetooth (Topodroid), případně možnost SD/SDHC paměťové karty (ukládání do *.th souboru - Therion) - omezeno velikostí vložené karty
Kalibrace: Lze provést pomocí Topodroidu, ale vhodnější je využít “ruční kalibrace”, kdy si přístroj vypočítá kalibrační koeficienty sám zaměřením přesných 16 hodnot na 4 body ve vodorovném směru a následným nepřesným zaměřením 40 směrů na pomyslné kouli.
Krabička: plastová PETG 3D tisk - prostor pro vytvoření různě odolných variant
Sleep režim: Ano
Odložený start měření: Ano - 3s
Rychlost měření: 1 měření / cca 2s
Funkce: Měřák typu DistoX / digitální kompas / dálkoměr / ukládání do souborů / vodováha / měřič intenzity a vektoru magnetického pole / režim propojení s PC/terminálem - dálkové nastavení přístroje


Modrásek


Hlavní stránka

Jeskyně

Akce

Fotogalerie

Členové / kontakty

Aktuality

Odkazy

Nezařazené

Technika
DistoY
3D teren
Radiomajak